W pierwszej chwili zapach paczuli przywodzi na myśl słowo „ziemisty”. Ale co dokładnie kryje się za tym określeniem? Zobacz, jak pachnie paczula i jak jest wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym.
Wiele osób wie, jak pachnie paczula ze względu na jej charakterystyczną, korzenną słodycz, która przywodzi na myśl ciepły zapach kamfory.
W latach 60 paczula była utożsamiana z ruchem hipisowskim, a dziś przeżywa renesans i znajdziesz ją w nucie bazy wszystkich popularnych perfum.
Zobacz, dlaczego zapach paczuli jest tak niezwykły i jak ta niezwykła roślina utorowała swoją drogę od faraona Tutanchamona do najpopularniejszych perfum z paczulą Thierry Mugler Angel.
Jak pachnie paczula?
Olejek paczulowy ma wyraźny, słodki i absolutnie oszałamiający zapach. Opisuje się go również jako ciemny, piżmowo-ziemisty, przypominający wilgotną ziemię.
Ze względu na jego wyrazistość nawet odrobina rozcieńczonego olejku z paczuli wystarcza na długo. Najczęściej stosuje się go jako nutę bazy. Jest też uważany za doskonały składnik wiążący, co oznacza, że utrwala inne nuty zapachowe tworzące kompozycję perfum.
Zapachem paczuli można cieszyć się nawet w formie świeczki. Dużo dobrego słyszy się o świeczkach Paddywax, mających aromat paczuli i tytoniu.
Historia paczuli
Paczula znana jest z tego, że w latach 60. ubiegłego wieku była ulubionym zapachem hippisów na Zachodzie. Należy jednak pamiętać, że była stosowana już tysiące lat wcześniej.
Egipski faraon Tutanchamon swego czasu zażądał, by pochowano go z ponad 30 litrami olejku z paczuli.
Rzymianie używali go jako środka na pobudzenie apetytu, a pierwsi handlarze przybywający z innych krajów Europy chętnie płacili za paczulę równowartość jej wagi w złocie.

Niektórzy twierdzą, że olejek paczuli bierze swoją nazwę od hinduskiego słowa pacholi, co znaczy „pachnieć”, jako że w XIX wieku w Indiach powszechnie perfumowano tym środkiem tkaniny takie jak jedwabie i szale, aby pozbyć się molów i innych owadów.
Inni sugerują, że nazwa paczuli może brać się ze starożytnych słów z języka tamilskiego: patchai i ellai, oznaczających „zielony liść”.
Wierzy się, że na podstawie zapachu olejku z paczuli stwierdzano, czy tkaniny naprawdę pochodziły z krajów Orientu. Nawet angielscy i francuscy producenci tkanin perfumowali swoje wyroby olejkiem z paczuli, żeby zawyżyć ich ceny.
Miejsce występowania paczuli
Paczula rośnie w zwrotnikowych krajach Azji Południowej, ale uprawia się ją także w innych miejscach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego, w tym na różnych wyspach Indonezji, na Filipinach, w Malezji, w Indiach, Chinach i Ameryce Południowej.

Jak pozyskuje się olejek paczuli?
Paczula to rodzaj rośliny z rodziny jasnowatych, znana pod swoją pełną nazwą jako brodziec paczulka. Ta bujna, wiecznie zielona roślina ma lekko pachnące liście oraz biało-fioletowe kwiaty. Jednak charakterystyczny zapach uzyskuje dopiero po obróbce.
Młode liście paczuli destyluje się za pomocą pary wodnej. Uważa się, że pierwsze 3-4 pary liści znajdujących się najwyżej na łodydze paczuli dają olejek o najmocniejszym zapachu. Panuje przekonanie, że olejek najwyższej jakości uzyskuje się, destylując suszone liście paczuli zaraz po zbiorach.
Olejek eteryczny z paczuli ma zazwyczaj gęstą konsystencję i przybiera kolor w zakresie od żółtego do ciemnobursztynowego lub brązowego.
Kolor olejku różni się w zależności od pojemników użytych w procesie destylacji. Jeśli olejek jest destylowany w zbiorniku ze stali nierdzewnej, uzyskamy produkt jasny i lepki. Z kolei użycie w produkcji zbiornika żeliwnego zaowocuje gęstym olejkiem w ciemnobrązowym kolorze.
Aromat paczuli pozostanie podobny bez względu na metodę - przypomina wilgotną ziemię z piżmową, ziemistą i lekko słodkawą nutą, którą można też opisać jako miękką i bogatą.
Perfumy z paczulą
Olejek paczulowy dobrze komponuje się z innymi olejkami eterycznymi, w tym olejkiem z wetywerii, drzewa sandałowego i cedrowego, bergamotki, mirry, jaśminu, róży, cytrusów i olibanum. Co więcej, dopełnia zapach waniliowy i inne z rodziny zapachów słodkich.
Na przykład perfumy Thierry Mugler Angel łączą paczulę z wanilią, karmelem i czekoladą, tworząc znany akord zapachowy, który znalazł wielu naśladowców.
Nutę bergamotki zawierają najpopularniejsze perfumy damskie i zapachy męskie, popularne kompozycje i perfumy niszowe, wody perfumowane i wody toaletowe.
Poniżej wymieniam trzy, ale jeśli chcesz zobaczyć więcej, przeczytaj mój ranking perfum z paczulą.

1. Byredo Velvet Haze
W odróżnieniu od wielu perfum, które starają się zerwać skojarzenia z ruchem hippisowskim, jakie niesie ze sobą woń paczuli, Velvet Haze otwarcie nawiązuje do psychodelicznego czaru minionych lat.
Te perfumy unisex nie używają paczuli jako nuty bazy, czym wyróżniają się na tle wielu innych kompozycji. Zamiast tego zapach paczuli uwalniany jest od razu w towarzystwie kokosa, piżma i absolutu kakao.
Perfumy są dymne i słodkie. Nie pozostawiają nikogo obojętnym, tak więc albo natychmiast je odrzucisz, albo pokochasz na zawsze.

2. Chanel Coco Mademoiselle
Pierwsze wrażenie po użyciu Coco Mademoiselle Chanel to nieskończona świeżość - świetlista mieszanka cytrusów i białych kwiatów dostarcza dodatkowych ładunków energii. Ale gdy po kilku minutach pojawiają się nuty paczuli, zapach nabiera seksownego, awangardowego charakteru.
Ta wyjątkowa kompozycja powstała w 2001 roku, ale jej ponadczasowy zapach nigdy nie wyjdzie z mody. Dowodem na to jest fakt, że tyle lat później nadal cieszy się niesamowitą popularnością - to najlepiej sprzedające się perfumy damskie w Polsce.
Założysz je na co dzień do pracy, ale też na ważne wyjścia wieczorem. Zachwycają niezależnie od okazji.

3. Tom Ford Noir
Słusznie poważana klasyka dla prawdziwych dżentelmenów. Perfumy męskie Tom Ford Noir z 2012 roku zadomowiły się na stałe w toaletach wielu facetów.
Sekretem jego powodzenia jest obfitość paczuli, pudrowego irysa, balsamicznej ambry i puszystej wanilii, które w połączeniu tworzą coś, co można określić wyrafinowanym odwzorowaniem męskiej klasyki z lat 20.
To wyjątkowe i męskie perfumy, które mają w sobie dziką słodycz i pudrową elegancję. Jednym słowem – wyśmienity!
Inne sposoby użycia paczuli
Paczula była tradycyjnie używana dla swoich właściwości leczniczych. Leczono nią zapalenie skóry, usuwano blizny, zmniejszano ból głowy, bóle kolkowe i skurcze mięśni. Paczulę używano też do leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych oraz w leczeniu niepokoju i depresji.
Chińczycy, Japończycy i Arabowie wierzą, że działa jak afrodyzjak.
Obecnie paczula to popularny składnik perfum, a także w perfumowanych produktach przemysłowych, takich jak papierowe ręczniki, środki czyszczące i odświeżacze powietrza.
Po powąchaniu olejku eterycznego wiele osób stwierdza, że wie, jak pachnie paczula. Jej aromat jest tak popularny, że trudno od niego uciec. Przyznam, że to jedna z moich ulubionych nut, dlatego każdemu polecam perfumy z paczulą.