10 Sposobów Jak Przechowywać Perfumy, Żeby były Trwałe i Intensywne

Jesteś koneserem pięknych zapachów i cenisz sobie ich trwałość? Powiem ci, jak przechowywać perfumy, aby służyły ci jeszcze dłużej.

Spotkała cię kiedyś niemiła niespodzianka, kiedy sięgnęłaś po swoje ulubione perfumy i okazało się, że ich konsystencja, kolor, zapach lub intensywność jest inna niż pierwotnie?

Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków wody perfumowane i wody toaletowe narażone są na utlenianie i inne szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Istnieją jednak sposoby, aby przedłużyć ten czas i zachować je w stanie idealnym. Dlatego warto przyswoić kilka ważnych informacji, jak prawidłowo przechowywać perfumy, uwzględniając przy tym kilka czynników takich jak: temperatura, światło, wilgoć czy powietrze

Zobacz jak przechowywać perfumy męskie i damskie, aby nigdy nie straciły intensywności i nie zmieniły zapachu.

Jak przechowywać perfumy

Nieprawidłowa konserwacja zapachów może doprowadzić do szybszego utleniania i zmiany ich konsystencji. Kupując drogie perfumy, warto wiedzieć, w jaki sposób o nie dbać, by nie zmieniły swojego zapachu i nie straciły na intensywności.

Jeśli chciałabyś, żeby posłużyły ci na dłużej, wypróbuj kilka prostych trików, które opisałam poniżej. 

1. Trzymaj butelkę zamkniętą aż do pierwszego użycia

Dostałaś w prezencie perfumy i jesteś bardzo ciekawa, jak pachną, ale nie wykorzystałaś jeszcze połowy z poprzedniego flakonu? 

Zdecydowanie powinnaś poczekać z otwarciem zapachu jak najdłużej to możliwe. W momencie rozpieczętowania opakowania i zdjęcia korka tlen automatycznie dostaje się do środka butelki i rozpoczyna proces utleniania. Od tego czasu dochodzi również do wietrzenia się zapachu i tym samym do stopniowego zmniejszenia jego intensywności.

Po dłuższym czasie, po otwarciu danych perfum tracą one swoją wyrazistość i zauważalnie krócej utrzymują się na skórze. 

2. Przetrzymuj perfumy w stałej temperaturze

Duże wahania temperatur to jeden z głównych czynników zewnętrznych wpływających destrukcyjnie na kompozycję zapachową.

Przewodnią zasadą, której należy się trzymać, jest unikanie gwałtownych zmian temperatury otoczenia

Jeśli jesteś koneserem i zależy ci na długowieczności, możesz umieścić je w lodówce. Pamiętając o tym, że w tym wypadku używanie zapachu nie wchodzi w grę, ponieważ różnice w stopniach będą zbyt duże i doprowadzą do szybszego zniszczenia, niż gdybyś trzymała je na półce w sypialni.

W jakiej temperaturze najlepiej przechowywać perfumy?

- od 20°C do 25°C przy codziennym stosowaniu;

- 5 °C, jeśli chcesz zbudować kolekcję.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie umiarkowanego zakresu temperatury od 20 do 25 stopni, czyli po prostu temperatury pokojowej. Jeśli chcesz używać swoich perfum codziennie, zrezygnuj z przechowywania ich w chłodnych miejscach. 

Jeśli chodzi o najlepszą wartość, w której zapach nie ulegnie uszkodzeniu przez długi czas, chemicy twierdzą, że jest to stała temperatura 5 stopni Celsjusza. W tym przypadku jednak warto pomyśleć o zakupie specjalnej lodówki na perfumy, którą będziesz otwierała, dodając kolejne zapachy do swojej kolekcji.

3. Nie wystawiaj perfum na działanie promieni słonecznych

Piękne opakowania perfum różnych światowych marek zachwycają swoim wyglądem. Często, chcąc cieszyć oko nowym nabytkiem, umieszczamy je w jak widocznym miejscu, np. w łazience lub na komodzie. Niestety jest to duży błąd, ponieważ takie miejsca są zazwyczaj dobrze oświetlone, a każdy rodzaj światła - sztuczny czy naturalny - jest szkodliwy dla perfum. 

Tłumacząc w prosty sposób, światło jako malutka cząsteczka trafia w związek zapachowy i zamienia go w inny lub nawet całkowicie niszczy. Woń zmienia swoją pierwotną postać i staje się wtedy bezużyteczna.

Dlatego perfumy najlepiej przechowywać tam, gdzie nie dociera zbyt dużo światła np. w szafkach, szufladach, komodach. A unikatowe kolekcje zawsze można stworzyć z pustych fiolek po wykorzystaniu zawartości.

flakon perfum w ciemności

4. Chroń perfumy przed powietrzem (szczególnie wilgotnym)

Jak wiadomo, powietrze to mieszanina różnych gazów. Niektóre z nich np. dwutlenek węgla, azot czy argon nie są szkodliwe dla perfum. Natomiast gazy takie jak tlenki azotu, siarki, ogólne zanieczyszczenia np. spaliny lub skroplona woda w wilgotnym powietrzu, już tak. Nie są one sprzymierzeńcem perfum, zarówno sprzedawanych z atomizerem, jak i bez niego.

W przypadku perfum bez atomizera należy zachować największą uwagę podczas przechowywania. Przez to, że ujście buteleczki nie jest zabezpieczone, wszystkie cząsteczki dostają się tam bezpośrednio i prowadzą do szybszego psucia się perfum. Do tego dochodzą jeszcze zanieczyszczenia biologiczne i bakterie, które są przenoszone poprzez aplikację dłońmi i powodują naturalną fermentację. 

W tym przypadku najlepszym wyjściem będzie zakup buteleczki z atomizerem i przelanie do niej części perfum, która ochroni ją przed wpływem szkodliwych gazów. Pozostałą ich część najlepiej przechowywać w lodówce lub ciemnej szufladzie z dala od źródeł ciepła i wilgotnego powietrza.

5. Przechowuj perfumy w oryginalnej butelce i pudełku

Jeśli nie masz pomysłu i nie wiesz, w czym przechowywać swoje perfumy, nie musisz daleko szukać. Świetnym rozwiązaniem, będzie oryginalne, ochronne pudełko, które zostało stworzone właśnie w tym celu.

Zamiast wyrzucać do śmieci kartonik, zatrzymaj go i umieszczaj tam perfumy po każdym użyciu. Ponadto, zamykaj również górne wieczko, które ochroni przed szkodliwym wpływem światła.

Taka konserwacja na pewno przyniesie większą trwałość perfum i dłuższą intensywność zapachu. Unikatowy flakonik również może zaczekać, aż wykorzystasz całkowicie jego zawartość, wtedy ustawisz go na półkę, by dołączył do twojej kolekcji.

perfumy w pudełku

6. Zawsze szczelnie zatykaj perfumy korkiem

Musisz szybko wyjść z domu i nie masz zbyt dużo czasu, ale chcesz pięknie pachnieć i dobrze się prezentować? W takich sytuacjach najczęściej zdarza się, zapomnieć o prawidłowym zamykaniu buteleczki.

Nieszczelne umieszczenie korka powoduje powolną utratę i wietrzenie drogocennego zapachu. Do tego, jeśli zdarzy się to wiele razy, intensywność i trwałość perfum nie będą już takie, jak na początku.

Dlatego należy pamiętać o prawidłowym zabezpieczaniu perfum przed wywietrzeniem.

7. Unikaj wstrząsów

Choć wydaje się to mało istotne i bez znaczącego wpływu, koneserzy uważają, że wszelkie wstrząsy, również mogą doprowadzić do szybszego niszczenia perfum.

Przykładowo, podczas noszenia fiolki w torbie, drobne drgania prowadzą do mieszania się cieczy. Przez to powstają bąbelki powietrza, które powodują utlenianie. Do tego delikatne wiązania chemiczne, z których tworzone są perfumy, rozbijają się i mieszają, tworząc inny zapach.

Jeśli zależy ci na oryginalnym zapachu, aplikuj go na ciało w domu i nie zabieraj ze sobą.

8. Jeśli planujesz podróż, zabierz ze sobą próbkę

Planujesz wybrać się na wakacje i zamierzasz zabrać ze sobą ulubione zapachy? Nie wiesz tylko, jak powinno się przechowywać perfumy w walizce, żeby po podróży nadal były w nienaruszonym stanie.

Po pierwsze warto kupić buteleczkę z atomizerem i odlać do niej trochę esencji, która wystarczy na cały wyjazd. Najlepiej sprawdzi się opakowanie z plastiku, które pod wpływem wstrząsów nie pęknie.

Dobrym rozwiązaniem są też próbki perfum, które są dołączane do zakupów w drogeriach lub mogą być zakupione na przykład na notino.pl.

Jeśli jednak jesteś zmuszona zabrać ze sobą cały flakon, zwróć uwagę na to, aby był on dobrze zabezpieczony w walizce: zapakowany w oryginalne pudełko i owinięty ubraniami, które zmniejszają wstrząsy i pozostawią go nieruchomo.

Jeśli wybierasz się w daleką podróż, zobacz, jakie są zasady dotyczące przewozu perfum w samolocie

próbki perfum na wakacje

9. Nie zostawiaj perfum w łazience

Łazienka to miejsce, w którym zazwyczaj znajduje się najwięcej kosmetyków w naszym domu, ale trzymanie w niej perfum to największy i najczęściej popełniany błąd w ich konserwacji.

Jak już wcześniej wspominałam wilgoć i skroplona woda mają szkodliwy wpływ na zapachy. Do tego dochodzą ciągłe zmiany temperatur, tuż po kąpieli robi się gorąco, a następnie gwałtownie wychładza np. po otwarciu okna.

Trzymanie perfum w łazience sprawi, że twoje perfumy szybko stracą swoje oryginalne cechy. 

10. Podwójnie zabezpiecz pudełko

Te wyjątkowe perfumy na specjalne okazje zasługują na dodatkowe zabezpieczenie, które zapewni im jeszcze większą trwałość. Najlepszym sposobem jest podwójne opakowanie. Zapakuj flakon w oryginalne pudełko, a następnie umieść wszystko w szczelnej, plastikowej torebce - im mniej będzie przepuszczać światła, tym lepiej.

Brak powietrza i światła zagwarantuje minimalny poziom utleniania, chroniąc twoje ulubione perfumy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i zagwarantuje intensywny zapach na długi czas.

Gdzie przechowywać perfumy, a gdzie ich nie stawiać

Odpowiednie przechowywanie perfum jest gwarantem, że nie zmienią one swoich właściwości i pozwoli przedłużyć ich trwałość. 

Gdzie przechowywać perfumy

 • ciemne szuflady
 • blisko podłogi
 • suche pomieszczenia

Pierwszą i najważniejszą wskazówką jest umieszczanie ich nisko, tak aby w razie upadku, zmniejszyć prawdopodobieństwo rozbicia. 

Idealnym pomieszczeniem w całym domu jest zdecydowanie garderoba bądź sypialnia, w której temperatura zazwyczaj jest stała, a powietrze suche. To miejsca, gdzie najlepiej przechowywać perfumy. Może być również szuflada w szafce nocnej lub szafa, ale tylko na dolnych półkach.

Kolejnym pomieszczeniem jest kuchnia, w której świetnym rozwiązaniem będą dolne szafki z suchym prowiantem. Jeśli, natomiast zależy ci na długowieczności i używasz zapachów okazjonalnie, specjalna lodówka będzie idealnym miejscem dla twoich perfum.

Gdzie nie trzymać perfum

 • w łazience
 • na parapecie
 • przy grzejniku

Najmniej odpowiednim miejscem do przechowywania perfum jest łazienka, w której powietrze jest wilgotne, a temperatura ciągle ulega zmianie. Tam trwałość perfum nie będzie zbyt długa. Zarówno woda toaletowa, jak i woda perfumowana lubią suche i ciemne miejsca, o stałej temperaturze.

Odradzam też stawianie fiolek na parapetach i meblach blisko okien, gdzie są narażone na działanie promieni słonecznych. Perfumy należy też przechowywać z dala od źródeł ciepła - grzejników, kominków, nawiewów.

Jak długo można przechowywać perfumy

Termin ważności perfum znajdziemy zazwyczaj na buteleczce lub na pudełku. Jest on umowny, ale najczęściej określany na od 12 do 36 miesięcy. Można wpłynąć na okres przydatności danych perfum, stosując się do wskazówek dotyczących ich właściwego przechowywania.

Kiedy wiesz, jak długo przechowywać perfumy, możliwe jest przedłużenie świeżości zapachów nawet do kilku lat.

Wydajesz duże sumy pieniędzy na zapachy od znanych producentów, a po jakimś czasie już ich na sobie nie czujesz? To znak, że nie wiesz, jak prawidłowo przechowywać perfumy, przez co tracą one swoje właściwości. Stosując się do moich wskazówek, twoje zapachy będą takie jak po otwarciu, aż do ostatniej kropli.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE...

 • Bożena pisze:

  Gdy byłam nastolatką to trzymałam swoje perfumy na parapecie od południowo-zachodniej strony… 🙂 rzeczywiście szybko się psuły.
  Fajny wpis. Myślę że wiele osób nie jest świadomych, jak warunki w których trzymamy perfumy, wpływają na ich trwałość i parametry.

 • >