Jak Zrobić Perfumy w Domu? 3 Łatwe Przepisy DIY dla Początkujących

Chcesz pachnieć wyjątkowo i nieprzeciętnie? Stwórz własną niepowtarzalną kompozycję. Zobacz, jak zrobić perfumy domowym sposobem krok po kroku. Zobacz zasady tworzenia domowych perfum.

Czy wiesz, że zapach potrafi wprawić w dobry nastrój, przywołać przyjemne wspomnienia i przenieść na chwilę w zupełnie inne miejsce, gdzie zmysły raz po raz otulane będą kolejnymi aromatami?

Dlaczego więc nie przygotować własnej kompozycji? Domowe perfumy są naturalne i wyjątkowe w przeciwieństwie do perfum sklepowych. Wiesz, co się w nich znajduje, możesz bawić się proporcjami i tworzysz zapach sygnowany twoją osobowością i indywidualizmem. Brzmi fajnie, prawda?

Masz wiele możliwości: perfumy waniliowe, lawendowe, perfumy drzewne, perfumy cytrusowe, ze świeżych kwiatów. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia.

Sprawdź, jak zrobić domowe perfumy DIY metodą enfleurage’u, na bazie alkoholu lub olejków eterycznych i poczuj się wyjątkowo, wzbudzając zachwyt otaczających cię osób. 

Jak skomponować zapach

Podstawą każdych perfum jest utrwalacz, którego zadaniem jest zmniejszenie lotności zapachów. Dzięki temu składnikowi wrażenie olfaktoryczne są stopniowo dopieszczane powoli ujawniającymi się nutami. Najłatwiej dostępny jest olejek jojoba, zamiast niego można również użyć ambry, piżma lub żywicy.

Kolejnym krokiem podczas tworzenia perfum są naturalne olejki eteryczne. Każda kompozycja składa się z trzech nut zapachowych: nuta bazy, nuta serca i nuta głowy, które tworzą razem piramidę zapachową.

  • Nuty bazy

Nuty bazy ulatniają się najwolniej i stanowią 10-25% kompozycji. Olejki te są zwykle ciężkie i wyczuwalne na samym końcu, nawet po 12 godzinach od spryskania. Dobrą bazą są olejki drzewne, paczula, skóra, wetyweria, olejek waniliowy.

  • Nuty serca

Nuty serca są głównym akordem perfum i wybrzmiewają zaraz po ulotnieniu się nut głowy. Są przyjemne i stanowią 40-80% całej kompozycji. Najczęściej używanymi nutami serca zapachy kwiatów, możesz użyć
 lawendy, róży, Ylang Ylang.

  • Nuty głowy

Nuty głowy to olejki bardzo ulotne i wyczuwalne natychmiast po spryskaniu. Nuta górna to swego rodzaju wizytówka perfum, po której oceniana jest cała kompozycja. Mimo że pozostają na skórze jedynie przez kilkanaście minut, uwodzą nos i zachęcają do odkrywania głębi zapachu. Najchętniej wykorzystuje się nuty cytrusowe i ziołowe.

Po skomponowaniu swojej niepowtarzalnej piramidy zapachowej należy uzupełnić flakonik alkoholem i całość wstrząsnąć. Tak przygotowane perfumy zaleca się odstawić na około 6 tygodni, aby umożliwić łączenie się zapachów i uzyskać wyjątkową kompozycję.

piramida perfum

Perfumy w kremie, oleju, czy na bazie alkoholu

Alkohol to jeden z głównych składników większość perfum sklepowych. Ale w domowych przepisach wcale nie jest koniecznością. Jak zrobić perfumy bez alkoholu?

Dobrym pomysłem są naturalne perfumy w kremie, które bazują na stałych tłuszczach, dzięki czemu łatwo się rozsmarowują. Są również trwalsze niż tradycyjne zapachy. Intensywność tracą dopiero po zmyciu lub starciu. Najlepiej przechowywać je w ciemnych pojemnikach - świetnie sprawdzą się naszyjniki z sekretnikiem.

Perfumy na bazie oleju zamykamy w ciemnych buteleczkach z brązowego szkła, mogą być z atomizerem dla łatwiejszej aplikacji. Oprócz dużej trwałości takich domowych perfum mają one również właściwości pielęgnujące skórę.

Perfumy na bazie alkoholu są najtrwalsze. Baza alkoholowa wpływa na intensywność zapachu, ale przez to takie perfumy są również mniej trwałe, ponieważ szybciej wyparowują ze skóry. Nakłada się je najprościej, bo wystarczy spryskać skórę mieszanką, którą powinno się przechowywać w szklanej buteleczce lub flakoniku.

Jak zrobić perfumy z kwiatów

Naturalne perfumy DIY ze świeżych kwiatów wykonuje się metodą enfleurage’u. Jest to najstarszy sposób na pozyskanie pożądanego zapachu, choć dawno już nie jest stosowany komercyjnie ze względu na dużą czasochłonność i małą opłacalność. Enfleurage to maceracja kwiatów w tłuszczu i wykorzystuje się do niej raczej mocno pachnące kwiaty. Poniżej opisuję, jak krok po kroku zrobić perfumy z różnych kwiatów: jaśminu, róży, bzu, fiołków, lawendy lub innych równie wonnych roślin.

perfumy z kwiatów

Składniki: 

  • tłuszcz (może być łój zwierzęcy, smalec, rafinowany olej kokosowy, rafinowane masło shea, masło kakaowe)
  • wybrane kwiaty (np. bez lilak, jaśmin, fiołek wonny, tuberoza)

Czego potrzebujesz:

  • płaskie naczynie
  • nóż

W przypadku tłuszczu zwierzęcego także:

  • garnek z gorącą wodą
  • miseczka (do kąpieli wodnej)

Sposób wykonania:

1.  Podczas tworzenia kompozycji zapachowych w pierwszej kolejności trzeba przygotować tłuszcz. Musisz pamiętać, że powinien on być bezwonny, dlatego najlepiej sprawdzą się oleje rafinowane. Jeśli korzystasz z łoju zwierzęcego lub smalcu, warto go najpierw podgrzać, aby pozbyć się wszelkich zapachów. Zagotuj w garnku wodę i postaw na nim miseczkę z tłuszczem. Podgrzewaj na małym ogniu przez około 10 minut, a następnie przecedź.

2.  Tak przygotowany tłuszcz przelej do płaskiego naczynia i zaczekaj, aż zastygnie. To bardzo ważne, ponieważ musi mieć on formę stałą. Nie potrzebujesz dużo, wystarczy warstwa o grubości 0,5 cm. Jeśli używasz oleju kokosowego, przelej go do naczynia i odstaw do lodówki. Na koniec natnij tłuszcz nożem, tworząc siatkę rombów.

3. Pora na ułożenie kwiatów. Do wyrobu własnych perfum potrzebujesz świeżych, ale suchych kwiatów. Zwróć uwagę, czy nie nie ma na nich również łodyżek i liści, ponieważ mogą one spowodować pleśnienie pomady. Kwiaty układamy jeden obok drugiego pachnącą częścią do dołu tak, żeby dotykała tłuszczu. Całość przykrywamy ściereczką i odkładamy w suche i zaciemnione miejsce do czasu, aż zwiędną (najczęściej po 24-48 godzinach). Wówczas czynność należy powtórzyć. Robimy to do momentu, aż tłuszcz dobrze nasiąknie zapachem kwiatów. Intensywność aromatu jest jednak kwestią indywidualną.

4.  Kolejnym krokiem jest zebranie kwiatów i zeskrobanie tłuszczu z naczynia. Pomadę należy przełożyć do słoiczka lub pojemniczka i szczelnie je zamknąć. Przechowuj ją w ciemnym, chłodnym miejscu. Jej termin ważności to około kilku miesięcy. 

Teraz kiedy już wiesz, jak zrobić naturalne perfumy w kremie, możesz je stosować, pocierając odrobinę za uszami i w miejscach, gdzie wyraźnie pulsuje krew, np. przeguby dłoni, szyja czy zgięcia łokci.

Jak zrobić perfumy na bazie alkoholu

Stworzenie własnych perfum na bazie alkoholu to świetna alternatywa dla zapachów komercyjnych, którymi pachnie wiele kobiet i mężczyzn. Domowe perfumy są wyjątkowe i dopasowane do twoich preferencji. Wbrew pozorom skomponowanie ich wcale nie jest skomplikowane, a zabawa w alchemika może się wręcz okazać olfaktorycznym uniesieniem.

Oto co przygotować i jak zrobić własny zapach na bazie alkoholu.

perfumy na bazie alkoholu

Składniki:

  • 15 ml olejku jojoba lub ze oleju słodkich migdałów
  • 70 ml etanolu (np. wódka)
  • olejki eteryczne:
  • 7 kropel nut bazy (cynamon, paczula, drzewo cedrowe, wanilia, drzewo sandałowe)
  • 7 kropel nut serca (gałka muszkatołowa, pelargonia, goździk, trawa cytrynowa)
  • 7 kropel nut głowy (jaśmin, olejek lawendowy, bergamotka, orchidea, róża, cytryna)
  • 2 łyżki wody destylowanej (może być również woda źródlana)

Czego potrzebujesz:

  • buteleczka z zakrętką
  • lejek (opcjonalnie)
  • filtr do kawy
  • flakonik z atomizerem z ciemnego szkła

Sposób wykonania:

1.  Wlej do buteleczki olej jojoba (lub olej ze słodkich migdałów). Ważne, żeby pojemniczek był wykonany z ciemnego szkła, ponieważ światło może negatywnie wpłynąć na zapach.

2.  Następnie dodaj wybrane olejki eteryczne. Zacznij od najbardziej intensywnych nut bazowych (nuta podstawowa będzie utrzymywała się na skórze najdłużej). Potem dolej nuty pośrednie, czyli nuty serca. Na końcu zwieńcz kompozycję nutami głowy, które będą stanowić wizytówkę pachnidła.

3.  Teraz pora na alkohol. Wlej do buteleczki 70 ml etanolu.

4.  Zamknij buteleczkę i energicznie wstrząsaj przez kilka minut. Następnie odstaw w suche i ciemne miejsce na minimum 48 godzin. Większość perfumiarzy zaleca jednak odczekanie 6 tygodni, ponieważ tyle czasu potrzebują perfumy, żeby dobrze nabrać na intensywności.

5.  Dodaj do kompozycji 2 łyżki wody destylowanej (lub źródlanej) i ponownie wstrząsaj.

6.  Przygotuj filtr do kawy i przecedź przez niego perfumy, wlewając ją do przygotowanego wcześniej flakonika z atomizerem (to ułatwi ci aplikację perfum).

7.  Możesz również ozdobić flakonik wedle uznania. W końcu to zapach sygnowany twoim indywidualizmem. Warto więc wzbogacić go o element estetyczny.

Porady:

Perfumy na bazie alkoholu szybko się ulatniają, ale możesz utrwalić zapach, dolewając do flakonika łyżkę gliceryny.
Jeśli tak przygotowane perfumy okażą się zbyt intensywne, możesz dolać do nich odrobinę wody. 

Jak z olejku zrobić perfumy

Naturalne, ekologiczne perfumy przygotowane z olejków są trwałe i nie podrażniają skóry, nawet tej bardzo wrażliwej. Tłusta konsystencja takich pachnideł sprawia, że dłużej się utrzymują, a ciepło skóry wzmacnia ich intensywność. Ponadto, mają właściwości pielęgnacyjne. Czego chcieć więcej? Zobacz, jak z olejku zrobić swoje własne perfumy.

perfumy w oleju

Składniki:

  • 1 łyżka olejku jojoba (ok. 15 ml)
  • 1 łyżka wosku pszczelego
  • 40 kropli olejków eterycznych:
  • zapach cytrusowy - pomarańcza, mandarynka, cytryna, grejpfrut, limetka, frezja
  • zapach kwiatowo-orientalny - paczula, bergamotka, cynamon, morela, biały grejpfrut, pomarańcza, ylang-ylang
  • zapach orientalno-drzewny - paczula, eukaliptus, ylang-ylang, cynamon, bergamotka, biały grejpfrut, pomarańcza, orzech pekan, mirra

Czego potrzebujesz:

  • zlewka
  • buteleczka z zakrętką
  • mały garnuszek

Sposób wykonania:

1.  Rozpuść w garnuszku wosk pszczeli (na małym ogniu), po czym wlej do niego olejek jojoba.

2.  Przelej mieszankę do przygotowanej wcześniej zlewki i powoli odmierzaj wybrane olejki eteryczne. Wlej około 40 kropel, bawiąc się proporcjami w zależności od tego, który zapach ma być najbardziej intensywny, a który najmniej.

Pamiętaj, że niektóre aromaty są naturalnie mocniejsze, więc umiar jest podstawą. Lepiej wlać o jedną kroplę mniej i później w razie potrzeby dodać więcej, niż przesycić pachnidło zapachami, które będą po kolei narzucały się swoją intensywnością, tworząc niespójną całość.

3.  Przelej kompozycję do szklanej buteleczki z zakrętką (najlepiej z ciemnego szkła) i mocno wstrząsaj, aby wszystkie składniki dobrze się ze sobą zmieszały.

4.  Odstaw swoje perfumy w ciemne i chłodne miejsce na co najmniej kilka dni. W tym czasie olejki zaczną się ze sobą łączyć i uzupełniać, tworząc twój własny wyjątkowy zapach.

Konsystencja perfum będzie płynna, choć gęstsza od pachnideł, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dlatego też możesz się nią spryskiwać lub wcierać w newralgiczne miejsca na ciele i czekać, aż molekuły przyjemnie otulą twoje zmysły.

Perfumy do olfaktoryczna wizytówka, która wiele o tobie mówi. Możesz postawić na zapach ze sklepowej półki lub przygotować własną kompozycję. To, jak krok po kroku zrobić swoje perfumy opisałam powyżej. To, jaką mieszankę i metodę wybierzesz, zależy już od ciebie. Powodzenia.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE...

>