Nez the Olfactory Magazine Opinie: Jedyne Czasopismo o Perfumach

Nez Magazine Opinie

Nez Magazine to jedyne czasopismo poświęcone w pełni perfumom.

To miejsce gdzie możesz spotkać się z wielkimi kreatorami, poznać szczegóły produkcji perfum i materiały, z których są stworzone, a także odkryć trendy i mechanizmy branży.

A wszystko to z odpowiednią dawką humoru i pozytywnej energii.

Data powstania
2016

Rodzaj 
półrocznik

Wersje językowe
angielski, francuski, włoski

Co zrobisz, jeśli powiem Ci, że jest coś lepszego niż czytanie blogów o perfumach? Nez Magazine to wspaniała podróż dookoła świata zapachów w wydaniu papierowym.

Jeśli Twoje zainteresowanie perfumami zamyka się na szybkim przeglądaniu opinii innych, ten artykuł pewnie Cię nie zainteresuje.

Natomiast jeśli lubisz słuchać o zapachach, interesuje Cię ich historia, zależności, konotacje i masz w sobie ciekawość poznania mechanizmów, którymi kieruje się branża perfumeryjna, zapraszam Cię do odkrycia magii Nez Magazine.

To francuskie czasopismo jest wydawane 2 razy w roku i możesz je kupić w trzech wersjach językowych: po angielsku, po włosku i po francusku.

Wersję angielsko i francuskojęzyczną znajdziesz w perfumeriach GaliLu w Warszawie, Gdańsku i Krakowie lub na jej stronie internetowej z możliwością wysyłki.

nez magazine opinie

Nez Magazine powstało dzięki współpracy najbardziej cenionego portalu o perfumach we Francji - Auparfum - z innymi blogami poświęconymi ich tematyce: Poivre Bleu, Grain de musc, Dr Jicky and Mr Phoebus, Flair, MusqueMoi.

Jednak w zespole redakcyjnym Nez Magazine zrzesza nie tylko blogerów. Są w nim także historyka perfum, perfumiarza, specjalistę języka węchowego, semiologa, dziennikarzy i wykładowców uniwersyteckich. Wszystkich łączy wielka pasja do perfum.

Co jest zatem niezwykłego w Nez Magazine?

Zanim szczegółowo zajmę się sednem, wspomnę o kwestii prozaicznej, która jednak sprawia mi wiele przyjemności.

Chodzi o jakość wydania

Czy masz czasami tak, że otwierając książkę, nie chcesz jej od razu czytać, tylko masz ochotę najpierw ją powąchać, poprzeglądać obrazki i poczuć gładkość stron? Skupiając się na jakości wydania Nez Magazin można stracić poczucie czasu i odsunąć uwagę od treści.

Nez Magazine ilustracje

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to grubość stron - są naprawdę imponujące. Dokładność i wysoka jakość druku oddaje piękno licznych fotografii i ilustracji. Nez Magazine jest dopracowany w każdym punkcie.

Najlepszym przykładem na to jest fakt, że kiedy otwierałam numer 3 wypadła z niego niewielka, różowa kartka z nadrukowaną choinką samochodową, która po zadrapaniu miała zapach asfaltu.

Nez Magazin oferuje wyjątkową treść

Oprócz pięknej powierzchowności wydania, w środku znajdziesz dziesiątki wyjątkowych artykułów. Każdy numer ma około 150 stron w formacie prawie A4.

Nez magazine spis treści

Od rozpoczęcia projektu w 2016 roku do końca 2022 roku powstało:

 • 13 numerów magazynu;
 • 14 numerów specjalnych "NEZ The Naturals Notebook" poświęconych poszczególnym naturalnym komponentom perfum;
 • 3 numery poświęcone największym perfumiarzom współcześnie - Dominique Ropion, Mathilde Laurent i Jean-Claude Ellena;
 • Wielka księga perfum, która uchyla rąbka tajemnicy najlepiej strzeżonych tajemnic perfumerii;
 • Publikacja "Od rośliny do esencji", która opowiada o roślinach urzywanych w perfumerii, ich producentach, perfumiarzach itd;
 • Publikacja "Sentir Ressentir. Parfumeurs, odeurs et émotions", która porusza kwestię zapachu w całej jego złożoności.

Ja mam 2 numery magazynu, dlatego mogę zdradzić, co znajdziecie w środku. Chociaż każdy z nich jest poświęcony innemu zagadnieniu, czasopismo nie zmienia swojego układu:

 • 'The nose of...' to część poświęcona osobom wykonującym zawody pośrednio związane z perfumiarstwem - ilustratorzy, autorzy, architekci itd. 
 • 'Icons' to ulubiona część większości czytelników. Opowiada o inspiracjach zapachowych największych ikon muzyki, sztuk wizualnych, literatury, naukowców... To właśnie tu dowiesz się co zainspirowało Kurta Cobaina do napisania piosenki "Smells Like Teen Spirit".
 • ‘Odorama’ omawia surowce, które wchodzą w skład perfum. Dowiesz się wszystko o konkretnych nutach zapachowych, ale też o rodzajach zapachów - na przykład w numerze 6 znajdziesz artykuł o perfumach sportowych, a w numerze 3 o zapachach związanych z podróżą samochodem.
 • ‘Connections’ łączy perfumy z innymi dziedzinami sztuki, życia, pasji. W tej części ukazał się między innymi list otwarty do młodszego perfumiarza napisany przez ikonę perfumerii, Jeana-Claude'a Ellenę.
 • ‘Magazine’ to ogólne artykuły poświęcone perfumom. Przyjrzysz się trendom poszczególnych dekad, przeczytasz wywiady, odwiedzisz fantazyjną perfumerię i przeczytasz o szczegółach uprawy roślin, które znajdują zastosowanie w perfumerii. 
 • ‘Special Feature’ to sekcja z materiałami związanymi z tytułem każdego numeru. Na przykład numer 3 to The Sex of The Scent, dlatego w tej sekcji omawia się płeć zapachu, historię męskiej perfumerii, uwodzenie zapachem, chemię wpływającą na atrakcyjność itd.
 • ‘Perfume pages’ to zarówno omówienie zależności między perfumami i kulisów branży perfumeryjnej, jak i przybliżenie profili marek produkujących perfumy.

Nez Magazin zanurza się w historii i sztuce, opowiada o nauce i procesie tworzenia, omawia komponenty, odwiedza miejsca związane z perfumami, a co najważniejsze - oddaje głos twórcom i osobom związanym z tworzeniem perfum.

Wszystko to przelane na papier brzmi na tyle ciekawie, że naprawdę trudno się oderwać od lektury. A ponieważ artykuły są obszerne, czas czytania jednego numeru, to przyjemność rozciągnięta nawet do tygodni!

Najbardziej podoba mi się to, że Nez Magazin jest napisany z humorem i dystansem. Po przeczytaniu dwóch numerów byłam pod wielkim wrażeniem ogromu wiedzy, ale też wyobraźni autorów.

nez magazine gazeta o perfumach

Duże wrażenie zrobiła na mnie seria artykułów ‘The fantasy perfumery’, gdzie autorka Lea Walter dopasowuje perfumy do znanych osobistości (prawdziwych lub fikcyjnych) z różnych dekad i środowisk.

Te artykuły mają w sobie tonę uroku, humoru i słodyczy. Nie mówią przecież o faktach, tylko pozwalają nam powąchać Agathę Christie, Muhammada Aliego, czy Indianę Jonesa!

Przyznam, że chociaż cena jednego numeru to 99 złotych, to naprawdę warto wydać tę kwotę dwa razy w roku. Takich artykułów nie znajdziecie na żadnym blogu i w żadnym innym czasopiśmie.

nez magazine półrocznik

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE...

>