Jak Rozpoznać Nuty Zapachowe Perfum? Zobacz Kompletny Przewodnik

Czy zastanawiało cię kiedyś, czym są nuty zapachowe? Jaka jest różnica między nutami bazy, nutami głowy i nutami serca? Jak w ogóle rozpoznać nuty zapachowe perfum? W tym artykule odpowiadam na wszystkie te pytania.

Nuty zapachowe to najmniejsza cząstka perfum. To pojedyncze składniki, które zostały wykorzystane do stworzenia kompozycji perfum, na przykład cytryna, jaśmin lub drzewo sandałowe. 

Ze względu na ich utlenianie wyróżnia się trzy grupy nut zapachowych - nuty głowy, nuty serca i nuty bazy.

Zarówno perfumy damskie, jak i męskie składają się z wielu nut zapachowych i akordów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego. Szacuje się, że perfumiarze mają do dyspozycji około 1500 składników.

Ponadto, każdą kompozycję można sklasyfikować w szerokiej kategorii zwanej rodzinami zapachowymi.

Jeśli chcesz dopasować najlepsze perfumy do twojej osobowości i stylu, masz wiele rzeczy do przemyślenia. Jeśli zrozumiesz podstawowe zasady kompozycji zapachowej, będziesz o krok bliżej do zakupu perfum, które naprawdę pokochasz.

Nuty zapachowe to najmniejsza cząstka perfum. To pojedyncze składniki, które zostały wykorzystane do stworzenia kompozycji perfum, na przykład cytryna, jaśmin lub drzewo sandałowe. 

Ze względu na ich utlenianie wyróżnia się trzy grupy nut zapachowych - nuty głowynuty serca i nuty bazy.

Zarówno perfumy damskie, jak i męskie składają się z wielu nut zapachowych i akordów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego. Szacuje się, że perfumiarze mają do dyspozycji około 1500 składników.

Ponadto, każdą kompozycję można sklasyfikować w szerokiej kategorii zwanej rodzinami zapachowymi.

Jeśli chcesz dopasować najlepsze perfumy do twojej osobowości i stylu, masz wiele rzeczy do przemyślenia. Jeśli zrozumiesz podstawowe zasady kompozycji zapachowej, będziesz o krok bliżej do zakupu perfum, które naprawdę pokochasz.

Jakie są nuty zapachowe perfum?

Kompozycja zapachowa perfum jest zbudowana na kształt piramidy. W jej skład wchodzą różne nuty zapachowe, które mają różny czas życia. Oznacza to, że jedne ulatniają się szybciej, inne potrzebują czasu i odpowiedniej temperatury, żeby można było je w ogóle wyczuć.

Istnieją trzy grupy nut zapachowych, które odpowiadają trzem fazom rozwoju perfum: górne nuty głowy, środkowe nuty serca i dolne nuty bazy.

piramida perfum nuta głowy serca bazy

Nuty głowy

Nuty głowy są wyczuwalne natychmiast po spryskaniu skóry perfumami. Są najlżejsze ze wszystkich użytych w kompozycji i ulatniają się najszybciej – zwykle znikają całkowicie do kilkunastu minut po aplikacji.

Typowe nuty głowy to: pomarańcza, limonka, grejpfrut, mandarynka, cytryna, szałwia, mięta. Czasami pojawiają się też trwalsze nuty, które płynnie przechodzą do serca zapachu: bergamotka, bazylia, neroli, kolendra, czy trawa cytrynowa.

Nuty głowy mają za zadanie stworzyć pierwsze wrażenie, stanowią wizytówkę danych perfum. Ich zadaniem jest wprowadzić nas do historii opowiadanej przez zapach; mają intrygować, budzić ciekawość. 

Oprócz przyciągnięcia naszej uwagi muszą też przygotować scenę pod następujące po nich nuty serca.

W niektórych perfumach nuty głowy mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin, ale ostatecznie muszą się ulotnić. Z tego powodu ich bazę stanowią najlżejsze olejki eteryczne ze wszystkich użytych w kompozycji. 

Nuty głowy to pierwszy element niepowtarzalnej architektury danej kompozycji. Nie sposób ich zobaczyć, ale bez problemu wyczujesz ich elektryzujący zapach.

Nuty serca

Środkowe nuty serca są podstawą każdej kompozycji - stanowią od 40% do 80% całego zapachu i utrzymują się na skórze od dwóch do czterech godzin od aplikacji perfum. Są wyczuwalne zaraz po ulotnieniu się górnych nut głowy. 

Najczęściej wykorzystywane są: pelargonia, lawenda, rozmaryn, kolendra i gałka muszkatołowa. Tu również istnieją nuty, które utrzymują się dłużej i mogą przejść do bazy zapachu: róża, ylang-ylang, jaśmin, imbir.

Nuty serca są przyjemne, miękkie i zrównoważone. Ich zapach jest dużo bardziej skomplikowany niż ten tworzący nuty głowy, ale nie jest tak głęboki, jak w nutach bazy.

Środkowe nuty stanowią serce całego zapachu, które ma uwieść i porwać w upajający wir wspomnień oraz aromatów. W pewnym sensie działają jako bufor, wpływając na odbiór nut bazy, które wybrzmią na końcu.

Nuty bazy

Nuty bazy to trzecia i ostatnia faza rozwoju perfum. Ulatniają się najwolniej - czasami są wyczuwalne na skórze nawet po upływie 12 godzin. Baza stanowi ostatnie 10-25% całej kompozycji i wybrzmiewa w pełni dopiero po ulotnieniu się wszystkich lżejszych nut.

Olejki zapachowe wykorzystywane w bazie są zazwyczaj ciężkie i głębokie, dzięki temu zapewniają większą trwałość zapachu na skórze. To także najdroższe olejki ze wszystkich. Należą do nich: cedr i drzewo sandałowe, kadzidło, wetyweria, wanilia, paczula, mech dębowy oraz akordy skórzane, ambrowe, piżmowe.

Nuty bazy mają za zadanie wydłużyć żywotność kompozycji i decydują o wrażeniu, jakie pozostawia po sobie zapach perfum na samym końcu.

Perfumy linearne a piramida perfum

Istnieją kompozycje, które nie zmieniają się w czasie i nie mają trzech różnych faz rozwoju. Mowa o zapachach linearnych, które pachną tak samo przez cały czas - od momentu aplikacji na skórę do całkowitego odparowania wszystkich nut zapachowych. 

Z kolei zapachy nielinearne to te, które omówiłam powyżej - opisuje je piramida, a ich zapach zmienia się wraz z upływem czasu.

Oba rodzaje perfum mają różne zastosowania.

Linearny zapach jest najczęściej czysty i niczym nie zaskoczy cię w ciągu dnia. Może okazać się dobrym wyborem, kiedy spędzasz dzień w pracy i nie chcesz po kilku godzinach od aplikacji perfum pachnieć głębokim piżmem. 

Z kolei przeciwne działanie może okazać się strzałem w dziesiątkę na przykład na randce – przyjemna woń cytrusów rozwijająca się w aksamitny aromat wanilii i lawendy będzie Twoim zapachowym asem w rękawie.

Co to jest akord perfum i czym się różni od nuty zapachowej?

Akord to połączenie kilku nut zapachowych, które razem tworzą zupełnie nowy zapach. Na przykład połączenie mandarynki, grejpfruta i pomarańczy tworzy akord cytrusowy, który pachnie zupełnie inaczej niż każda z tych nut osobno.

Wielu specjalistów odwołuje się do muzycznej analogii, która jest zresztą bardzo trafna. Nuta zapachowa jest jak pojedyncza nuta w muzyce. Kiedy jest zagrana osobno, brzmi inaczej niż muzyczny akord, który jest współbrzmieniem co najmniej trzech nut.

Raz stworzony akord często powiela się przy tworzeniu różnych perfum. Ich sprawdzone działanie idzie w parze z elastycznością. Wystarczy zmienić pojedynczy element, żeby akord wybrzmiewał zupełnie innym aromatem.

Popularne akordy to między innymi: aldehydowy, ambrowy, skórzany, przyprawowy, owocowy, cytrusowy, wodny, piżmowy, pudrowy i zielony.

Podsumowując, akord łączy w sobie różne nuty zapachowe. Natomiast połączeniem różnych akordów jest jeszcze większa grupa - rodzina zapachowa.

Rodziny zapachowe perfum

Rodzina zapachowa to najbardziej ogólny system klasyfikacji perfum. Każdy zapach perfum ma dominujące cechy, na podstawie których możemy go umieścić w poszczególnej grupie. 

Wyróżniamy siedem rodzin zapachowych: kwiatową, orientalną, świeżą, paprociową, gourmand, szyprową oraz drzewną. 

Tak jak każda rodzina, również ta zapachowa może być przedstawiona w formie drzewa o wielu rozgałęzieniach. Poniżej znajdziesz krótki opis każdej z nich.

Orientalna

W skład tej grupy wchodzi 5 podkategorii: kwiatowe, przyprawowe, ambrowe, drzewne i świeże. Każda podgrupa oferuje nieco inną woń, ale wszystkie charakteryzują głębokie, zmysłowe i ciepłe zapachy Orientu.

Przyprawy, piżma, kadzidła i żywice, heliotrop, drzewo sandałowe - nawet współczesne kompozycje orientalne są mocno zakorzenione w najstarszej historii perfum.

Kwiatowa

Perfumy kwiatowe to najbardziej charakterystyczna i najpopularniejsza rodzina zapachowa. Rozpoznasz je już po pierwszych minutach, bo pachną ogrodem w środku lata. 

W perfumach kwiatowych najczęściej dominują: jaśmin, piwonia, gardenia, tuberoza, konwalia, magnolia i mimoza.

Rodzina kwiatowa jest naprawdę pokaźna, bo rozrasta się o perfumy z nutami przypraw, owoców, piżma i aldehydów. 

Szyprowa

Szyprowe zapachy są ciepłe i wytrawne. Prawie wszystkie zbudowane są wokół drzewiastego, omszałego akordu bergamotki, mchu dębowego, paczuli i labdanum. Współczesne kompozycje mogą zawierać też słodkie owoce i kwiaty.

Szypry pochodzą jeszcze z czasów rzymskich, a „chypre” jako nazwa akordu jest często używana w podręcznikach perfum XVIII wieku.

Jeśli chcesz poznać najpiękniejsze zapachy, zobacz mój ranking perfum szyprowych.

Drzewna

Perfumy drzewne są ciepłe i tajemnicze. Tworzą je nuty zapachowe drzewa sandałowego i cedrowego, oud, mahoń, a także żywice, paczula i wetyweria. Są idealne na wieczorne wyjście, kiedy potrzebujesz mocnego zapachu.

Jeśli chcesz kompozycję o głębokim zapachu drewna, zobacz najpiękniejsze perfumy z drzewem sandałowym.

Świeża

W skład zapachów z rodziny świeżych wchodzą podgrupy cytrusowa, zielona i wodna. Jest to grupa zapachów lubianych ze względu na odświeżenie, energię i żywiołowość.

Nuty zapachowe świeżych perfum kojarzą się ze ściętą trawą, morską bryzą i świeżo zebranymi cytrusami. Sprawią, że poczujesz orzeźwienie i dodatkowe pokłady energii.

Gourmand

To najnowsza rodzina we wszechświecie perfum. Prekursorem był Angel Thierry'ego Muglera i od tego czasu „deserowe” nuty stały się bardzo popularne. 

Karmel, czekolada, wata cukrowa, kawa, migdały, praliny i prawie zawsze obfita porcja wanilii - perfumy gourmand są ciepłe i najlepiej sprawdzają się w czasie chłodniejszych dni. Zobacz 

Paprociowa (Fougère)

Zapachy fougère - z francuskiego oznacza zapach paproci - zbudowane są wokół tego samego wzoru. Zawierają nuty lawendy, pelargonii, wetywerii, bergamotki, mchu dębowego oraz kumaryny. Tradycyjnie stosuje się go w perfumach dla mężczyzn bądź unisex.

Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji, zobacz artykuły Perfumesociety (po angielsku) i Olfastory (po francusku), które szczegółowo opisują każdą rodzinę i jej rozgałęzienia.

Nuty zapachowe najpopularniejszych perfum dla kobiet i mężczyzn

woda perfumowana Lancôme La Vie Est Belle
Lancôme La Vie Est Belle
  • Nuta Głowy: czarna porzeczka, gruszka 
  • Nuta Serca: irys, jaśmin, kwiat pomarańczy
  • Nuta Bazy: paczula, fasolka tonka, wanilia, pralina
woda toaletowa hugo boss bottled
Hugo Boss BOSS Bottled
  • Nuta Głowy: śliwka, mech dębowy, jabłko, cytryna, bergamotka, geranium
  • Nuta Serca: mahoń, goździk, cynamon
  • Nuta Bazy: drzewo sandałowe, drzewo oliwne, wanilia, wetyweria, cedr

Chociaż zapachów nie sposób zobaczyć, to są one wszechobecne i przenikają wszystkie aspekty naszego życia. W książce „The Scent of Desire” Rachel Herz opisuje szeroki, lecz niemal całkowicie pomijany wpływ, jaki zapachy mają na nasz nastrój, zdrowie, samopoczucie i zdolność zapamiętywania.

Herz pisze: „Zapach traktujemy jako wart naszej uwagi dopiero wtedy, gdy łączy się z czymś, co ma dla nas znaczenie. Kiedy po raz pierwszy zetkniemy się z zapachem, w naszym mózgu powstają połączenia nerwowe, które sprawiają, że zaczynamy kojarzyć ten zapach z pewnymi emocjami...”.

Ten krótki poradnik pomoże ci czytać perfumy, dzięki temu wybierzesz najlepsze dla ciebie.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE...

>