Woda Toaletowa a Perfumy – Zobacz Różnice i Sprawdź co jest Lepsze

Czym różni się woda toaletowa od perfum? Skąd biorą się różnice w ich cenie? Dlaczego czasami pachną inaczej? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Woda toaletowa i perfumy różnią się stężeniem olejków zapachowych. Najwyższe stężenie występuje w czystych perfumach, potem w wodzie perfumowanej, następnie w wodzie toaletowej i na końcu w wodzie kolońskiej i odświeżającej. Im wyższe stężenie, tym zapach dłużej utrzymuje się na skórze i jest bardziej intensywny.

Stężenie perfum jest co najmniej równie ważne co sama kompozycja. Jeśli jest zbyt niskie, zapach szybko się ulotni. Jeśli jest zbyt wysokie, będzie duszący dla Ciebie i wszystkich dookoła. Tym samym nawet perfumy o przyjemnym zapachu nie będą sprawiały ci przyjemności.

Stężenie perfum woda toaletowa

Z czego składają się perfumy?

Jeśli chcesz poznać wszystkie różnice między wodą toaletową a perfumami, musisz wiedzieć, jak zbudowana jest kompozycja zapachowa. 

Perfumiarze mieszają naturalne i syntetyczne surowce z substancją bazową, taką jak alkohol i wodą. W ten sposób olejki zapachowe zostają rozcieńczone, a sama kompozycja ulega stabilizacji.

Stężenie alkoholu jest równie ważne, co stężenie olejków zapachowych, ponieważ odpowiada za stabilność zapachu i jego trwałość. 

Poniżej omawiam wszystkie różnice między perfumami, wodą perfumowaną, wodą toaletową, wodą kolońską i wodą odświeżającą. 

Dzięki temu dowiesz się, które stężenie będzie trwalsze, bardziej intensywne i kiedy warto je nosić.

Perfumy (Parfum)

Czyste perfumy to kompozycja zapachowa, która zawiera stężenie olejków eterycznych od 15 do 30 procent. Dzięki temu są one silne, wyczuwalne ze znacznej odległości i utrzymują się przez cały dzień.

Projekcja zapachu - rozumiana jako obszar wokół Ciebie, w którym czuć perfumy - jest zawsze bardzo duża w przypadku czystych perfum. Zawieszają się w powietrzu na podobieństwo gęstej chmury, przez którą możesz przejść, a nawet posmakować.

Jeśli przytulisz kogoś, kto używa czystych perfum, istnieje prawdopodobieństwo, że zapach utrzyma się na Twoim ubraniu przez kilka następnych godzin. Takie stężenie ciągnie za sobą długi ogon.

 • Najtrwalsze perfumy utrzymują się na skórze ponad 12 godzin
 • są najbardziej intensywne
 • ze względu na wysoką koncentrację olejków czyste perfumy są dużo droższe niż pozostałe warianty
 • najczęściej są pakowane we fakonach o niewielkiej pojemności

Woda Perfumowana (Eau de Parfum)

Wody perfumowane są na drugim miejscu pod względem stężenia olejków eterycznych, zawierają ich od 15 do 20 procent. Utrzymują się na skórze od 6 do 12 godzin i nadają się do noszenia w ciągu dnia. Nie nabawią twoich współpracowników bólu głowy i nie przykleją się do kogoś, kto stanie blisko ciebie.

Zazwyczaj wszystkie nowe zapachy są wypuszczane na rynek właśnie w postaci wód perfumowanych. Dlatego nie trudno znaleźć je na perfumeryjnych półkach.

 • Woda perfumowana utrzymuje się na skórze od 6 do 12 godzin
 • jest dość intensywna
 • najlepiej pasuje na wieczór, ale może być też noszona w ciągu dnia (szczególnie jesienią i zimą)
 • to najbardziej popularne stężenie perfum

Woda Toaletowa (Eau de Toilette)

Wody toaletowe zawierają stężenie olejków zapachowych od 5 do 15 procent. Są lżejszą alternatywą dla perfum i wody perfumowanej. Zwykle pozostają wyczuwalne na skórze od 4 do 6 godzin.

Termin Eau de Toilette to w dosłownym tłumaczeniu oznacza 'woda do mycia'. Wyrażenie pochodzi od francuskiego „faire sa toilette”, co oznacza 'przygotowywać się' (więcej informacji znajdziesz TU).

Niektórzy utrzymują, że wodę toaletową powinno stosować się w ciągu dnia, podczas gdy wodę perfumowaną – wieczorami. Jednak w walce o piękno wszystkie chwyty są dozwolone. W razie wątpliwości kieruj się własnym nosem.

 • utrzymuje się na skórze od 4 do 6 godzin
 • nie jest intensywna
 • doskonale sprawdzi się do pracy, a także wiosną i latem

Woda Kolońska (Eau de Cologne)

Eau de Cologne to krótkotrwałe perfumy o wysokiej zawartości alkoholu i bardzo niskim stężeniu olejków zapachowych, wynoszącym zazwyczaj od 2 do 4 procent. Świetnie sprawdzają się do szybkiego spryskania ciała i natychmiastowego odświeżenia, ale ulotnią się na długo przed końcem dnia.

Mianem wody kolońskiej przyjęło się nazywać wszystkie perfumy męskie, ale również one mają różne stężenia - od czystych perfum po wody kolońskie i Eau Fraîche.

 • utrzymuje się na skórze od 2 do 4 godzin
 • pachnie delikatnie
 • najlepsze rozwiązanie w czasie upałów 

Woda Odświeżająca (Eau Fraîche)

Podobnie jak woda kolońska, Eau Fraîche ma bardzo niskie stężenie alkoholu, zazwyczaj wynoszące od 1 do 3 procent. Dlatego utrzymuje się na skórze zaledwie kilka godzin.

Różnica polega na tym, że woda kolońska jest wymieszana z alkoholem na sposób praktykowany w zwyczajnych perfumach. Z kolei Eau Fraîche jest zmieszana głównie z wodą i służy do szybkiego odświeżenia, nie zapewniając długotrwałych efektów.

 • utrzymuje się na skórze około 2 godzin
 • pachnie bardzo delikatnie
 • ze względu na niską koncentrację olejków jest najtańsza
 • najlepsze rozwiązanie dla osób o wrażliwej skórze
woda toaletowa a perfumy

Co jest lepsze perfumy czy woda toaletowa?

Jakość zapachu nie zależy od stężenia, dlatego zarówno perfumy, jak i wody toaletowe są dobrym wyborem. Wszystko zależy od Twoich przyzwyczajeń, okoliczności i temperatury na zewnątrz. 

Okoliczności

Do noszenia w pracy lepiej sprawdzi się woda toaletowa. Nie tylko będzie wygodniejsza, ale też bardziej odpowiednia. Woda perfumowana i perfumy oferują większą głębię, co będzie świetnym rozwiązaniem na wieczór.

Temperatura i pora roku

W wilgotnym i gorącym klimacie woda toaletowa sprawdzi się lepiej. Jest świeższa i daje poczucie czystości. Na wakacje zabierz Eau Fraîche, bo znikoma ilość alkoholu w składzie będzie najbezpieczniejszą opcją dla twojej skóry, która latem jest wystawiona na działanie słońca.

Zimą i w czasie chłodniejszych dni woda perfumowana oferuje więcej ciepła i głębi. Świetnie łączy się ze swetrami i szalami.

Przyzwyczajenia

Jeśli lubisz nosić cięższe zapachy, woda perfumowana da ci dużo radości, natomiast jeśli wolisz prostsze, świeższe kompozycje, woda toaletowa będzie dla ciebie lepsza.

Ponieważ woda perfumowana występuje w większym stężeniu, kompozycja jest bardziej zmienna niż w przypadku wody toaletowej. Nie chodzi tu wyłącznie o trwałość zapachu, ale też sposób, w jaki rozwija się na skórze we wszystkich fazach projekcji.

Innymi słowy, cięższe nuty zapachowe i wyższe stężenie olejków eterycznych sprawiają, że woda perfumowana będzie bardziej aromatyczna, skomplikowana i zmienna (zapach w pierwszych minutach będzie znacznie różnił się od tego w ostatnich minutach).

Dlaczego woda toaletowa pachnie inaczej niż perfumy?

Dlatego, że woda toaletowa ma być prostsza w odbiorze, a przez to łatwiejsza do noszenia na co dzień.

Niektóre z cięższych nut zapachowych - takie jak nuty drzewne, paczula, nuty balsamiczne - są usuwane z kompozycji, aby zapach był lżejszy. Inne nuty, często te z grupy kwiatowej czy cytrusowej, mogą zostać dodane, aby zapach stał się świeższy i bardziej energetyzujący.

Wiele popularnych zapachów, na początku dostępnych w postaci wody perfumowanej, jest później wypuszczanych w lżejszej wersji pod postacią wody toaletowej. Mimo podobieństwa zwykle nie zachowują tej samej kompozycji nut.

Książkowym przykładem są perfumy damskie Guerlain Mon Guerlain w wersji Eau de Parfum i Eau de Toilette.

Woda perfumowana ma dużo głębszy, bardziej wytrawny zapach, podczas gdy woda toaletowa jest bardziej świetlista. Ten efekt osiągnięto dzięki dodaniu do pierwszej kompozycji nut cytrusowych i białych kwiatów.

Guerlain Mon Guerlain EdP

Guerlain Mon Guerlain woda perfumowana

Nuta Głowy: lawenda, bergamotka

Nuta Serca: jaśmin, irys, róża

Nuta Bazy: wanilia, lukrecja, benzoes, paczula, kumaryna, drzewo sandałowe

Guerlain Mon Guerlain EdT

Guerlain Mon Guerlain woda toaletowa

Nuta Głowy: lawenda, bergamotka, mandarynka

Nuta Serca: neroli, jaśmin, ylang-ylang

Nuta Bazy: wanilia, karmel, benzoes, irys

W przypadku męskiej perfumerii jest zazwyczaj odwrotnie. Jako pierwsze pojawiają się wody toaletowe, później perfumowane.

Przykładem są tu perfumy męskie Christian Dior Sauvage w wersji Eau de Toilette i Eau de Parfum.

Mimo tego, że obie kompozycje są do siebie bardzo podobne, to woda perfumowana jest nieco bardziej intensywna i dużo słodsza. Wszystko dlatego, że dodano nuty zapachowe wanilii i korzenny anyż i gałkę muszkatołową.

Christian Dior Sauvage EdT

dior sauvage woda toaletowa

Nuta Głowy: kalabryjska bergamotka, pieprz

Nuta Serca: lawenda, elemi, pieprz syczuański, różowy pieprz, geranium, paczula, wetiwer

Nuta Bazy: ambroxan, nuty drzewne

Christian Dior Sauvage EdP

woda perfumowana dior sauvage

Nuta Głowy: kalabryjska bergamotka, pieprz

Nuta Serca: lawenda, pieprz syczuański, anyż, gałka muszkatołowa

Nuta Bazy: ambroxan, wanilia

Jak nakładać wodę toaletową i perfumy?

Spryskaj perfumy na suchą skórę, najlepiej zaraz po umyciu. Trzymaj końcówkę rozpylacza w odległości od 10 do 15 centymetrów od skóry. Postępuj według poniższych wskazówek:

 • Spryskaj strategiczne miejsca – aplikacja na najcieplejsze partie ciała sprawi, że zapach będzie lepiej rozwijał się w ciągu dnia. Szczególną uwagę poświęć klatce piersiowej, szyi, nadgarstkom, przedramionom, wewnętrznej stronie łokci i barkom.
 • Nie pocieraj – wcieranie perfum w skórę może wydawać się rozsądne, ale w rzeczywistości tylko zniekształca zapach.
 • Zejdź na ziemię – rozpylanie perfum w powietrzu i chodzenie w chmurze zwyczajnie nie działa. Wiszący obłok perfum po prostu opadnie na podłogę.
 • Nie spryskuj ubrań – nawet najlepsze perfumy, które nie zostały zaaplikowane na skórę, nie rozwiną prawidłowo swojej kompozycji. W rezultacie nuty zapachowe nie wybrzmią tak, jak powinny. Co więcej, olejki eteryczne znajdujące się w perfumach mogą przebarwić materiał.
 • Zachowaj umiar – 1-2 rozpylenia zwykle wystarczą, żeby móc cieszyć się zapachem perfum przez cały dzień. Ludzie powinni wyczuć perfumy, dopiero kiedy znajdą się blisko ciebie.
 • Aplikuj drugi raz, tylko jeśli to konieczne warto pamiętać, że chociaż zapach pozornie się ulotnił, to może odżyć w kontakcie z wilgocią. Jeśli mimo wszystko postanowisz użyć perfum ponownie, użyj tego samego zapachu. Oczywiście możesz nakładać różne perfumy warstwami, ale upewnij się wtedy, że obie kompozycje do siebie pasują.

Teraz już wiesz, czym różnią się perfumy od wody toaletowej. Wybierając najlepsze stężenie dla ciebie, pamiętaj o prostej zasadzie - im niższa koncentracja, tym lżejszy zapach.

Napisz w komentarzu, jaki rodzaj perfum używasz najczęściej.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE...

>